Skankan - Geneza
W 1993 roku Szczepan, Wojciech, Dareczek, Małpa i Garczek, powołują do życia zespół, który odegra znaczącą rolę w historii polskiej muzyki, nie tylko ska.
- Szczepan – perkusja
- Wojciech – saksofon
- Dareczek - gitara
- Małpa – bass
- Garczek – wokal
Początkowy skład utrzymuje się zaledwie kilka miesięcy. Śmierć Garczka doprowadza zespół do hibernacji, po której jednak budzi się i podejmuje dalszą pracę w nowym składzie. Prócz muzyków, którzy „zabawią” dłużej przez zespół przewija się spora ilość ludzi, a co za tym idzie nowe doświadczenia, które pozwolą na późniejsze wypracowanie własnego stylu i brzemienia.
Skankan podczas swoich „poszukiwań” gościł w swoich szeregach znakomite postaci, które po wzajemnym poznaniu, przyczyniły się między innymi do tego co dziś nazywane jest „ Sosnowiecką sceną”
Tworząc wybuchową mieszankę ska reggae i rock’n’rolla, Skankan coraz to bardziej daje znać o swoim istnieniu nie tylko na polskich scenach, ale także w Europie, co na owe czasy nie jest rzeczą łatwą.
Występami na dużych festiwalach zespół zyskuje ogromne rzesze fanów, a ska zauważane dotychczas tylko przez koneserów gatunku, wpisuje się na stałe w krajobraz polskiej muzyki rozrywkowej.
Skład, który doprowadził do fali fascynacji muzyką ska w Polsce powstał oficjalnie w 1994 roku, a tworzyli go:
- Tiger – vocal
- Wojciech – saksofon
- Jarczys – saksofon tenorowy
- Łysy - puzon
- Szczepan – trąbka
- Krakus – trąbka
- Dareczek – bass
- Remik – gitara
- Binkwa - gitara
- Stecyk – perkusja
Napędzona już machina, nagrywa kolejno „Live 95”, a zaraz potem w 1996 roku, studyjną płytę pt. „Skankan ożywia trupy”
W zespole dochodzi jeszcze do pewnych, nazwijmy to „personalnych zmian kosmetycznych” i występujący w następującym składzie band:
- Tiger – vocal
- Wojciech – saksofon
- Szczepan – trąbka
- Krakus – trąbka
- Justyna - puzon
- Dareczek – bass
- Remik – gitara
- Binkwa - gitara
- Zwierzak – perkusja
nabiera jeszcze większego rozpędu, by zaatakować ze zdwojoną siłą.
Niezliczone ilości koncertów w klubach i na festiwalach, pozostawiające niezatarte wrażenia, utwierdzają zespół w przekonaniu o słuszności wcześniej podjętych decyzji związanych z dobraniem instrumentarium oraz obranym kursem.
Kurs na Rock’n’roll
Inspiracją dla zespołu, były na pewno, kompozycję wykonywane przez jamajskich pionierów gatunku, ale najważniejszą rolę odegrali tu zapewne twórcy z Wysp Brytyjskich, tacy jak Madnees, The Specials czy The Clash
To Oni właściwie stanowili podwalinę oraz kwintesencję tego, co tak naprawdę chciał robić Skankan.
Nie do końca grzeczna, ale za to żywiołowa i pełna pozytywnej energii muzyka, zmieszana z indywidualnymi inspiracjami i korzeniami muzycznymi członków, stała się bardzo energetycznym ładunkiem wybuchowym.
Zespół dzięki swojej świeżości i oryginalności, wzbudza zainteresowanie wśród innych twórców oraz ludzi związanych ze sztuką, Frontside, Pidżama Porno, Pudelsi, Bandog, Bolec, Pogodno, Howard Jackson, czego efektem są projekty wspólnie zaplanowane i wprowadzone w życie.
Powstaje również film w reżyserii Mieczysława Herby pt.” Randka w ciemno” z udziałem Jerzego Stuhra i Henryka Talara, do którego Skankan nagrywa muzykę. Kolejnym sukcesem w karierze big bandu z Sosnowca jest umieszczenie przez wytwórnie „Headwave records” nagrań zespołu, na kompilacji, „Ska Trax the next generation”, a efektem jest trasa koncertowa po największych miastach Niemiec, podczas której zespół ma przyjemność grania z wykonawcami z całego świata oraz, a może przede wszystkim, z jednym z ojców stylu, nieżyjącym już Desmondem Dekker’em
Zespół próbuje nagrać kolejny długogrający krążek, ale szczęście odwraca się od niego. Skład jeszcze niejednokrotnie ulega zmianie.
Wszystkie decyzje o odejściu, podjęte przez muzyków, ostatecznie opóźniają pracę nad płytą, a sam zespół koncentruję się nad graniem koncertów w składzie:
- Tiger – vocal
- Wojciech – saksofon
- Trombuś– trąbka
- Kwiaciu - puzon
- Owie3ka– bass
- Zoltar– gitara
- Binkwa - gitara
- Zwierzak – perkusja
- Admin – akustyk
Mimo wszystkich przeciwności Skankan postanawia nie odpuszczać. Efektem jest nagranie długo oczekiwanej i upragnionej płyty „Try to feel it”, która swoją premię miała we wrześniu 2009 roku.
Muzykę zespołu Skankan można usłyszeć na wydawnictwach:
- ,,Rythm’n’ska” (QPATR)
- ,,Live 95” (QPATR)
- ,,Skankan ożywia trupy” (QPATR)
- ,,Wakacyjne zagranie” (XL)
- ,,Polska norma” (Rockandroller records)
- ,,Ska Trax the next generation II ” (Headwave records)
- ,,Przystanek Woodstock” (Polskie Nagrania)
- ,,United Color Of Ska IV” (Pork Pie)
- ,,Try to feel it” (Rockers Publishing)